Vakum Tüp

Kategori: Güneş Enerji Sistemleri Kelimeler:

 ERASLAN’ın vakum tüp teknolojisi geleneksel kollektörlere göre ısıyı daha iyi absorve ettiği için, daha iyi performans sunar. Bu gelişmiş tasarım, borosilicate cam olan iki tabaka arasında bir vakum katman ile oluşur ve iç kısımda seçici yüzey kaplaması bulunur. Bu vakumlu kısım (havasız) bir termos gibi, termal enerjiyi % 93'e kadar koruyarak, alınan ısıyı daha iyi absorve eder. Elde edilen bu termik enerji, boruların içinde olan su yardımı ile depoya iletilir.


Özellikleri


Dairesel yapıları sayesinde gün boyu güneşi dik açıya yakın bir açı ile aldıkları için kollektörlere göre daha verimlidirler.

Vakumlu tüpler, kollektörlere nazaran suyu daha hızlı ısıttıkları için özellikle kış aylarında kollektörlere göre daha verimlidir.

Güçlendirilmiş dış yapıları sayesinde yüksek sıcaklığa ve darbelere karşı (25 mm. çapında dolu yağışına ) dayanıklıdır.

-15 dereceye kadar dayanıklıdır, daha düşük sıcaklıklarda kırılma tehlikesi olabilir.

Günümüzde vakum tüplerde iki çeşit seçici yüzey kaplaması kullanılmaktadır. Kaplamalardan birisi Al/N/Al (Alüminyum/Azot/Alüminyum), diğeri ise ALN/AIN-SS/Cu(Alüminyum nitrür/AIN-SS/Bakır) kaplamasıdır.

ERASLAN bu yüzey kaplamalarından ALN/AIN-SS/Cu(Alüminyum nitrür/AIN-SS/Bakır)’ı kullanmaktadır. Çünkü (ALN/AIN-SS/Cu) kaplaması (AL/N/AL)'den ışınım soğurma bakımından %12 daha iyi ve ışınım yayıcılığı %30 daha azdır. Yani verimi daha yüksektir.

ERASLAN güneş enerji sistemlerinin kullandığı, tüpün içinde bulunan baryum tabakası vakum tüpün durumunun anlaşılmasını sağlar ve bu tabaka vakumu dış gazlardan korur. Eğer vakum kaybolmuşsa, resimdeki gibi gümüş beyaz renge dönecektir. Bu şekilde tüpün iyi durumda olup olmadığı kontrol edilebilir.


Vakum Tüpler : Iç içe geçmiş iki cam tabakadan oluşur, içteki tüp seçici yüzeyle kaplanarak güneş ışınlarını emici özelliği artırılmıştır. Alttan ve üstten birleştirilmiş olan camlar arasındaki bölge havadan arındırılmış böylece ısı kaybı en aza indirilmiştir. Ayrıca tüplerin oval yapısı ve tüpler altında bulunan krom reflektörler sayesinde üzerine gelen yatay ve dikey bütün ışınları yüksek oranda yakalayarak ısıya dönüştürmektedir.


Vakum Tüp Özellikleri
Vakum TüpBorcam (borosilicate glass)
Vakum Tüp Boyutları (Dış, mm)Ø/58 X 1800
Vakum Tüp Boyutları (İç, mm)Ø/47 X 1800
Cam kalınlığı (mm)1,6
Vakum0,005Pa
Emici YüzeyAlüminyum nitrür/AIN-SS/Bakır
Güneş ışını emiciliği%93
Sıcaklık dayanımı-18oC
Dolu dayanımı25 mm

Ne Dedik?

Anahtar Teslimi İşlerinizde Bizi Tercih Ettiğiniz İçin Teşekür Ederiz...

Garanti Havalandırma Ekipmanları ve Endüstriyel Mutfak

Registration

Register in to your account

Register

Authorization on the site

Sign in to your account